Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća podno spomen-ploče u dvorištu vukovarskog Veleprometa, u srijedu je obilježena 33. godišnjica stradanja Vukovaraca na tome mjestu.
Srpski je agresor sredinom rujna 1991. godine tu osnovao zarobljenički logor kroz koji je tijekom agresije i okupacije Vukovara prošlo oko 10.000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a po podacima Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora (HDLSKL) od njih 10.000 ubijeno ih je više od 700.
U spomen na njih vijenac su podno spomen ploče položili bivši zatočenici u Veleprometu, braća Dragan i Igor Švraka.
“Doveli su ovdje cijelu našu obitelj, nas tri brata, sestru, mamu i tatu. Odmah su nas razdvojili, nas trojicu odveli su na ispitivanje gdje smo bili premlaćivani i prijetilo nam se da će nas se ubiti. Kasnije su nas odvezli u Srijemsku Mitrovicu, a odatle nas tri brata u logor u Stajićevo dok je otac ostao u Srijemskoj Mitrovici i tamo je i ubijen”, svjedočio je Igor Švraka.
Na pitanje kako se nosi sa ratnim traumama, odgovara kako je svoj bol i sjećanja na te dane “spakirao u ladice koje otvara samo u ove dane”. “Onda tjedan dana razmišljam samo o tome i prepustim se sjećanjima i emocijama. Nakon toga ponovno zatvaram ladice i pokušavam živjeti normalno, i radi sebe i radi svoje djece”, kaže ovaj bivši zatočenik logora u Veleprometu.
Predsjednik HDLSKL Vukovarsko-srijemske županije Dragutin Guzovski kazao je kako je Velepromet bio najveći koncentracijski logor u Europi nakon II. svjetskog rata koji je otvoren u rujnu 1991., a zatvoren u travnju 1992. godine.
“Ovdje su dovođeni svi oni koje je agresor zatekao u gradu Vukovaru nakon sloma obrane. Formirana je kolona od središta grada sve do Veleprometa, a usput su ljude izvlačili iz kolone i likvidirali na licu mjesta”, kazao je Guzovski. Dodao je i kako je najmlađoj žrtvi u Veleprometu bilo svega 14 godina, a ubijani su i starci od 70 i više godina. Također je kazao kako je zbog zločina počinjenih u Veleprometu podnijeto niz tužbi po kojima je jako malo učinjeno.
“Ovdje je ubijeno 724 ljudi, a za njihovu smrt još uvijek nitko nije odgovarao iako svjedoci i akteri tih događanja žive pored nas i s nama, ali zavjet šutnje je stravičan i nikada nitko nije odgovorio na pitanje gdje su ti ljudi koji su ovdje ubijeni. I to je rana koja nas boli”, rekao je Dragutim Guzovski. Misu zadušnicu služio je daljski župnik Ante Mihaljević. Vukovarci će danas odati i počast žrtvama stradalim na Ovčari.-Hina