Home Gospodarstvo Plenković: S Egiptom treba jačati suradnju u energetici i turizmu

Plenković: S Egiptom treba jačati suradnju u energetici i turizmu

by Kristina B

Premijer Andrej Plenković nastavio je četverodnevni posjet Egiptu. U Novom Kairu susreo se s egipatskim predsjednikom vlade nakon čega je potvrđena iznimna bilateralna suradnja dviju zemalja, a glavna tema današnjih razgovora jačanje je gospodarskih odnosa.

Hrvatska i Egipat potpisale su u utorak Izvršni program kulturne suradnje između dviju vlada za razdoblje 2024. – 2027., Memorandum o suglasnosti između Ministarstva gospodarstva i Glavnog tijela za investicije i slobodne zone Arapske Republike Egipat te Sporazum o suradnji luka Aleksandrije i Rijeke.

Uz premijera su ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, muftija Aziz Hasanović, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Republici Hrvatskoj, kao i hrvatsko gospodarsko izaslanstvo.

Plenković će se danas još sastati s predsjednikom Zastupničkog doma Hanafyijem El Gebalyijem te s glavnim tajnikom Arapske lige Ahmedom Aboulom Gheitom.

U srijedu će posjetiti Aleksandriju.

Hrvatska i Egipat mogu jačati suradnju u energetici, građevinskoj i drvnoj industriji

Energetika, elektroenergetika, građevinska, drvna i obrambena industrija neka su od područja za jačanje gospodarske suradnje Hrvatske i Egipta, istaknuto je u utorak na gospodarskom forumu u Kairu, izvijestili su iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) koja je organizator foruma i odlaska predstavnika 20-tak tvrtki u Egipat.

“Za Hrvatsku je Egipat značajno tržište s više od 110 milijuna stanovnika, koje našim tvrtkama nudi brojne mogućnosti poslovne suradnje”, kazao je predsjednik HGK Luka Burilović.

Vjeruje da će predstavnici tvrtki iz energetike, elektroenergetike, građevine, drvne i obrambene industrije te drugih sektora, ostvariti kvalitetne kontakte i povećati robnu razmjenu dviju zemalja.

Uz intenziviranje robne razmjene, kako je rekao, zadnjih godina bilježi se i veći priljev egipatske radne snage i to ponajviše u građevinskom sektoru. Tako se Egipat prošle godine našao u top deset zemalja iz kojih u Hrvatsku dolaze strani radnici.

Primjerice, u 2020. u Hrvatskoj su izdane 22 radne dozvole za radnike iz Egipta, a u 2024. broj dozvola popeo se na više od 6,5 tisuća. Poduzetnici u građevini za egipatske radnike kažu da su iskusni zidari, keramičari i krovopokrivači.

Potpisan sporazum o suradnji aleksandrijske i riječke luke

Premijer Andrej Plenković kazao je da su danas potpisali tri sporazuma o suradnji na poljima kulture i investicija te o suradnji luka Aleksandrija i Rijeka.

“Povezivanje Sueskog kanala i strateški vrlo bitnog Egipta s lukom Rijeka, jednom od najdubljih u sjevernom Jadranu, ojačat će stratešku poziciju Hrvatske kao transportnog i energetskog središta u tom dijelu Europe”, naglasio je Plenković.

Iz HGK napominju kako je EU najvažniji trgovinski partner Egipta s udjelom od 25 posto ukupne trgovinske razmjene Egipta sa svijetom. Egipat u EU uglavnom izvozi goriva i rude, kemikalije i poljoprivredne proizvode. Ulazna točka Egipta u Europu, ali i obratno, potpisivanjem sporazuma cilja postati Luka Rijeka.

Luka Rijeka već ostvaruje suradnju s klijentima egipatskog tržišta, a cilj joj je postati najvažnijom ulaznom i izlaznom točkom za Egipat u srednjoj i jugoistočnoj Europi, rekao je član Uprave Marko Mišković.

Direktor Elektroprivrede Davor Paradžik je kazao kako očekuju da će B2B sastanci otvoriti nove prilike za suradnju na energetskim i infrastrukturnim projektima u Hrvatskoj i Egiptu. Hrvatska inženjerska znanja, kako je rekao, u održivim tehnologijama i energetskoj učinkovitosti mogu pridonijeti razvoju oba tržišta. Cilj im je obnoviti poslovnu suradnju sa egipatskim kompanijama.

Pored tvrtki koje šire i obnavljaju suradnju, u delegaciji se nalaze i tvrtke koje traže prvi izlaz na ovo značajno tržište. Tesla je hrvatska tvrtka specijalizirana za digitalnu transformaciju obrazovanja koja želi uspostaviti odnose s egipatskim Ministarstvom obrazovanja.

POČELI SU: Rusija kaže da NATO mora povući svoje obećanje iz 2008. o ukrajinskom članstvu

“Rješenja koja mi razvijamo visoko su prilagodljiva potrebama korisnika i implementiraju se na razini cjelokupnog obrazovnog sustava jedne države. Cilj nam je omogućiti učinkovitije upravljanje obrazovanjem – na sustavnoj razini i na individualnom planu, tretirajući ga kao ključnu investiciju u dugoročni ekonomski razvoj zemlje”, kazao je direktor tvrtke Tesla Andrej Bezjak.

Robna razmjena Hrvatske i Egipta u prvih deset mjeseci prošle godine dosegla je gotovo 140 milijuna eura. U robnoj razmjeni Hrvatska godinama ostvaruje suficit i bilježi rast izvoza. Iznimka su 2021. i 2022. kada je uvoz, prvenstveno plina, značajno nadmašio izvoz.

U 2023. izvoz je dosegao 98 milijuna eura, a u prvih deset mjeseci prošle godine 90 milijuna, što je osam posto rasta u odnosu na isto razdoblje godine prije. Uvoz je u prvih deset mjeseci prošle godine, u iznosu od 48 milijuna eura, bio gotovo 20 posto veći nego u istom periodu 2023. Ukupna robna razmjena u 2023. godini bila je 145 milijuna eura.

Hrvatska s Egiptom treba jačati suradnju u energetici i turizmu, rekao je premijer Andrej Plenković u utorak u Kairu, nakon što su dvije mediteranske zemlje potpisale tri sporazuma o suradnji.

“U Kairu sam s predsjednikom Vlade Egipta Mostafom Madboulyjem razgovarao o sigurnosnoj situaciji u Europi i na Bliskom istoku te naglasio kako se Europska unija zalaže za postizanje pravednog mira u Ukrajini. Razgovarali smo i o jačanju suradnje Hrvatske i Egipta, posebno u području energetike, turizma i jačanja investicijskog potencijala. Kao mediteranske države imamo puno zajedničkih interesa koje želimo ostvariti”, objavio je Plenković na X-u.

You may also like

Verified by MonsterInsights