Republika Hrvatska pomaže Bosni i Hercegovini prijenosom znanja i iskustava kako bi se ova zemlja pripremila i vodila pregovore s Europskom unijom vezano uz prihvaćanje pravne stečevine, o čemu dva dana u Mostaru predstavnicima javne uprave predavanja drže vodeći ljudi u toj oblasti iz RH.
Ravnateljica uprave za europsko i međunarodno pravo u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Gordana Vidović Mesarek izjavila je medijima kako su pristupni pregovori bili iznimno zahtjevni za svaku državu, što očekuje i Bosnu i Hercegovinu. Po njezinim riječima, sada je ključno ustrojiti mehanizam koordinacije za vođenje pregovora koji bi bilo posebno prilagođen za Bosnu i Hercegovinu.
“To je zahtjevan proces za bilo koju državu jer obuhvaća velik posao. Bio je i za Hrvatsku, kao i za svaku državu. Važno je da u tom procesu budu uključene sve razine vlasti, da je taj proces prilagođen svakoj državi zasebno”, rekla je Vidović Mesarek.
Nakon pristupanja Europskoj uniji, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova putem svoje Službe za prijenos znanja (Centra izvrsnosti) sustavno radi na prenošenju hrvatskih iskustava u procesu europskih integracija državama koje se pripremaju za članstvo. Ranije je o hrvatskoj pomoći u prijenosu znanja postignut dogovor između Vlade RH i Vijeća ministara BiH.
Ravnateljica za europsko i međunarodno pravo u MVEP-u Vidović Mesarek izrazila je očekivanje kako će Bosna i Hercegovina uskoro ostvariti svoje europske ambicije kroz pregovore s EU i izrazila spremnost pomoći u ostvarenju toga cilja.
Pomoćnica direktora za komunikacije u oblasti europskih integracija BiH Maja Rimac ocijenila je kako je hrvatsko iskustvo iznimno značajno za BiH zbog konkretnih savjeta kroz što je RH prolazila pri usvajanju pravne stečevine.
Generalni konzul RH u Mostaru Marko Babić izrazio je očekivanje da će Bosna i Hercegovina uskoro postati zemlja članica Europske unije, te je pozvao vlasti da ove zemlje da u tome procesu budu čvrsti pregovarači kako bi ispunili vlastite interese. Pritom je kao pozitivan primjer uspješnog procesa pregovora s EU naveo Irsku i Poljsku.
Europsko vijeće je na proljeće Bosni i Hercegovini odobrilo otvaranje pregovora s EU, no da bi formalno započela pregovore mora ispuniti još nekoliko uvjeta koje trenutno ne može realizirati zbog postojeće blokade vlasti na državnoj razini. – Hina.