Ruska valuta izgubila je trećinu svoje vrijednosti od kolovoza, kako su sankcije nakon invazije na Ukrajinu počele djelovati. Iako se čini kako se Kremlj nije pomaknuo, obični Rusi počinju biti u ozbiljnom strahu za svoju financijsku budućnost.
Stotinu rubalja za dolar važan je, simboličan, prag za Ruse.
Sa sobom nosi strahove od financijske nestabilnosti i sjećanja na ekonomski kolaps 90-tih godina. Dakle, kada rublja dosegne troznamenkastu vrijednost, ‘kesa’ se zateže i zvone alarmi.
“Napad panike za rusko tržište valuta”, glasio je naslov u Rossiyskaya Gazeta, nakon što je rublja potonula na 114 u odnosu na dolar u srijedu. Prema dnevnim novinama Kommersant, vijest o valuti “nalikovala je ratnom izvješću”. Savjetovali su čitateljima da “privežu svoje rublje”.
Nakon što je pala na najnižu razinu u odnosu na dolar od ožujka 2022., rublja je sada izgubila trećinu svoje vrijednosti od kolovoza. U ovo vrijeme prije dvije godine rublja se kretala oko 60. Prije 15 godina bila je čak 30.
Ali ovo su, naravno, sasvim drugačija vremena.
Slobodni pad uslijedio je nakon najave Ministarstva financija SAD-a 21. studenoga o sankcijama desecima ruskih banaka, koje su se naširoko koristile za međunarodna plaćanja.
Među njima je bila i Gazprombank, koju su SAD prethodno izbjegle kako bi dopustile europskim zemljama da nastave plaćati ruske isporuke plina, izvijestio je Financial Times. Gubitak tog kanala mogao bi značiti daljnji pad prihoda od plina, koji je inače najteže pogođen izvoz za Rusiju.
Nema gore od vojnika bez oružja: Ukrajina kaže da je brža vojna pomoć važnija od novačenja većeg broja ljudi
Sankcije su otežale ruskim poduzećima međunarodna plaćanja, a najnovije mjere mogle bi uzrokovati pogoršanje trgovinske bilance Rusije, dodatno gurajući rublju. Kupci ruskog plina i nafte morat će pronaći druge načine za plaćanje, što bi moglo potrajati, izvijestio je Financial Times.
To dodatno povećava nevolje za državnog plinskog diva Gazprom, koji je prije rata bio najveća tvrtka u Rusiji po tržišnoj kapitalizaciji, ali je od tada zabilježio rekordne gubitke jer je inozemna prodaja presušila, dijelom i zbog sankcija.
Nametnuti paketi sankcija imaju svoje negativne učinke koje Rusi osjećaju uglavnom u obliku visoke inflacije. Prošli je mjesec inflacija iznosila 8,5 posto, što je više nego dvostruko više od cilja Ruske središnje banke (CBR).
Opsjednutost tečajem je povijesni mamurluk
Državni tabloid Moskovsky Komsomolets upozorio je da je “rublja izgubila kočnice”, citirajući financijskog analitičara koji je predvidio da bi tečaj dolara mogao doseći 120 do kraja prosinca.
Opsjednutost tečajem je povijesni mamurluk. Tijekom sovjetskih vremena samo je elita smjela posjedovati stranu valutu, a to je značilo viši životni standard, poput odmora u inozemstvu i luksuza iz uvoza.
Tijekom kaosa i hiperinflacije 90-ih, oni koji nisu imali čvrstu valutu vidjeli su kako je veliki dio njihove ušteđevine izbrisan kada je rublja devalvirala.
Dakle, kada ruska valuta ovako klizi, to izaziva strahove da će inflacija porasti kako uvoz postaje skuplji.
Kada je rublja prošlog kolovoza pala ispod 100, ruska središnja banka bila je prisiljena povećati hitnu poreznu stopu od 3,5% do 12%. Nešto više od godinu dana kasnije, ta je stopa sada 21%, što je najviša razina od 2003. Hoće li ići još više?
Ne za sada, čini se. Umjesto toga, Središnja banka Rusije (CBR) odlučila je prestati kupovati stranu valutu, nadajući se da će to stabilizirati tržišta (SkyNews, Newsweek, BBC)