Premijer Andrej Plenković odgovornost za moguću ustavnu krizu koja bi mogla uslijediti prebacuje SDP-u. “Ako se sutra … ne izglasa deset ustavnih sudaca za koje su SDP-ovi zastupnici glasali jučer na Odboru za Ustav, onda su za eventualnu krizu odgovorni isključivo SDP-ovci i oni u oporbi koji će ih pratiti”, izjavio je u četvrtak.

Prema dnevnom redu u Saboru sutra će se prvo glasati o povjerenju Vladi, zatim će se glasati o imenovanju nove ministrice zdravstva Irene Hrstić, treće o proračunu, a onda će se vidjeti hoće li se gospoda pojaviti i može li biti 101 glas za  sve suce Ustavnog suda, rekao je premijer.

HDZ obećao Penavi da će Novosti dobiti 30 do 40 % manje novaca, što će Pupovac dobiti…

SDP je u četvrtak zatražio da se u petak glasa samo o ustavnim sucima, ali ne i o opozivu premijera koji je inicirala njegova stranka, no, predsjednik Sabora Gordan Jandroković taj je zahtjev SDP-a odbio, ocijenivši ga ucjenom, te je poručio kako će se glasati o obje točke.

Za ustavne suce vladajući su predložili Dražena Bošnjakovića (bivši ministar pravosuđa), Antu Galića (sudac Visokog upravnog suda), Rajka Mlinarića (ustavni sudac), Franu Staničića (profesor na zagrebačkom Pravnom fakultetu) i Miroslava Šumanovića (ustavni sudac). Oporba je, pak, za suce predložila Andreja Abramovića (ustavni sudac), Biljanu Kostadinov (profesorica na zagrebačkom Pravnom fakultetu), Lovorku Kušan (ustavna sutkinja), Mašu Marochini Zrinski (profesorica na riječkom Pravnom fakultetu), Sanju Bezbradicu Jelavić (odvjetnica). Izboru Galića za ustavnog sudca protivi se Možemo! zbog dopisivanja s USKOK-ovom optuženicom Josipom Pleslić (Rimac).

Sabor će u podne glasovati o prijedlogu da ministrica zdravstva bude Irena Hrstić koja je za tu funkciju predložena nakon što je njezin prethodnik Vili Beroš, zbog sumnje da je u nabavi medicinske opreme uzimao mito, završio u istražnom zatvoru te je razriješen ministarske dužnosti.

Također, glasovat će se i o prijedlogu državnog proračuna za 2025. u kojem se ukupni prihodi planiraju  u iznosu od 33 milijarde eura, a rashodi 37 milijardi eura. Vlada za 2025. godinu projicira rast BDP-a od 3,2 posto, a stopu inflacije na 2,7 posto. Manjak općeg proračuna prema metodologiji ESA 2010 trebao bi prema projekcijama Vlade u 2025. godini biti 2,3 posto BDP-a, a očekuje se i daljnje smanjenje udjela javnog duga u BDP-u te bi on na kraju ove godine trebao iznositi 57,4 posto, a 56 posto u 2025.

Sabor će glasovati i o sudjelovanju Oružanih snaga u misijama u inozemstvu, osim o NSATU aktivnosti NATO-a.

Zastupnici će se prije glasovanja izjasniti o amandmanima, a na dnevnom redu sutrašnje sjednice su i izmjene zakona o kreditnim institucijama, o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava te o računovodstvu.  (Hina)