Home Izdvojeno Špica s Macanom: “Treba nam ministarstvo digitalne obrane”, umjetna inteligencija misli da su Hrvati – Srbi

Špica s Macanom: “Treba nam ministarstvo digitalne obrane”, umjetna inteligencija misli da su Hrvati – Srbi

by Kristina B

Eksperti su za umjetnu inteligenciju Marko Mihalinec i Velimir Grgić netipičan su autorski dvojac, pa su tako u novoj Špici s Macanom umjetnu inteligenciju (AI) komentirali na netipičan način. S Krešimirom Macanom razgovarali su uglavnom o digitalnom suverenitetu koji nam curi kroz prste, ali su se dotakli i brojnih drugih tema – od odnosa Elona Muska i Donalda Trumpa do rasizma.

Glazbeni producent, grafički dizajner i novinar Marko Mihalinec i novinar, pisac i scenarist Velimir Grgić, koautori su tri knjige od kojih treće ne bi ni bilo da nema umjetne inteligencije. Dok su prve dvije izdali 2004. bez problema, kad smo ušli u Europsku uniju zbog njenih regulativa o autorskim pravima više nije bilo moguće koristiti plakate i slike iz filmova. Autori su se dosjetili kreativnog rješenja – za njihovo reizdanje i stvaranje treće knjige upotrijebili su AI, čime su uštedjeli desetak mjeseci posla.

Iako vješto koriste suvremene alate, Mihalinec je u Špici s Macanom na pitanje je li AI pesimist odgovorio potvrdno, pa dometnuo – “AI realist”. Jedan od velikih problema koji već osjećamo, a koji će se pogoršavati ako ne reagiramo, jest gubitak digitalnog suvereniteta naše države. Krešimir Macan istaknuo je znakoviti primjer – kada se rade titlovi za podcast, njegov govor umjetna inteligencija ne registrira kao hrvatski već kao srpski.

Jezik nije jedino oko čega se umjetna inteligencija može “prevariti”. Kada odgovara na pitanja daje odgovore na osnovu baza podataka koje sakuplja i u komunikaciji s korisnicima. “Ako netko nauči AI da u Srebrenici nije bilo genocida ona će ti mrtva hladna reć – u Srebrenici nije bilo genocida”, komentiralo se u Špici.

Europa bez ruskog plina: Putin žrtvovao ključni instrument ekonomske stabilnosti za kratkovidne političke i vojne avanture

Nismo jedini koji se suočavaju s ovim problemom, ali drugi ga aktivno rješavaju. Mnogo se može postići uz državnu inicijativu – tako Francuska pomno čuva svoj digitalni suverenitet, SNS Aleksandra Vučića već je pokrenuo ulaganja u umjetnu inteligenciju, dok Hrvatska za sada ne čini ništa.

“Treba nam ministarstvo digitalne obrane”, komentirali su voditelj i gosti.

Međutim, postoje primjeri kada su pokušaji da se situacija ispravi pokazali kontraproduktivni. Umjetna inteligencija naše je ogledalo, a kada smo se prvi put vidjeli, odraz nas je šokirao. Pokazalo se da AI modeli šire rasističke predrasude pa je Googleov Gemini pokušao to ispraviti, ali je zbog pretjerane korekcije ispao komičan. Naime, pri generiranju prikaza povijesnih scena, u pokušaju da izbjegne prikazivanje isključivo bijelaca, stvarao je povijesno netočne prikaze poput crnih nacističkih vojnika ili srednjovjekovnih europskih vladara miješane rase.

O ‘Špici s Macanom’

U novoj sezoni podcasta Krešimir Macan sa stručnjacima iz različitih sektora donosi novu perspektivu i razmatra potencijalna rješenja za izazove i aktualnosti iz Hrvatske i svijeta. Špica s Macanom premijerno se emitira na YouTube kanalu svake subote od 10 sati, te reemitira na televizijskim kanalima – Libertas TV, TV Zelina, Trend TV i TV Nova, a sve epizode dostupne su i na Spotifyju.

 

You may also like

Verified by MonsterInsights