Home Izdvojeno Sport donosi ljubav, energiju, emociju i ponos: Hrvati imaju sportski gen, ali treba ulagati u mlade i infrastrukturu

Sport donosi ljubav, energiju, emociju i ponos: Hrvati imaju sportski gen, ali treba ulagati u mlade i infrastrukturu

by Kristina B

Nova rukometna generacija osvojila je srebro na Svjetskom rukometnom prvenstvu! Usto, Hrvatska je prvak svijeta u vaterpolu i treća u nogometu. Koja je tajna uspjeha male nacije u mnogim sportovima i koliko iskorištavamo sportske uspjehe u promociji naše zemlje?

Ovu temu su u HRT-ovoj emisiji Otvoreno analizirali bivši vaterpolski reprezentativac, voditelj za outdoor, cikloturizam i sportski turizam u Odjelu za razvoj turističkih proizvoda HTZ-a Dubravko Šimenc, izbornik vaterpolske reprezentacije Ivica Tucak, bivši rukometni reprezentativac Ivan Ninčević, urednik sporta na HR-u Davor Lulić i bivši rukometni reprezentativac Patrik Ćavar.

Ćavar: Na ovome ne smijemo stati

“Fenomenalna priča, naši su osvojili srebro, s okusom zlata. Sve je funkcioniralo na najbolji mogući način. Zahvale i čestitka dečkima i navijačima. Na žalost nismo mogli pobijediti moćne Dance koji su ipak nova dimenzija”, kazao je Patrik Ćavar.

Dodao je kako su igrači vratili rukomet u Hrvatsku i da na tome ne smijemo stati. Smatra da se radom do novog prvenstva može doći do ‘nove i konkretnije Hrvatske’. Sigurdsson je stabilizirao reprezentaciju i mislim da smo na ovom prvenstvu dali maksimum, pokazali smo da možemo pobijediti najbolje, kazao je Ćavar dodajući da su ga u reprezentaciji najviše iznenadili svi, a posebno Metkovci.

Naglasio je kako reprezentacija ostaje na mladima, te da treba s njima kvalitetno raditi, više nego na krilima i pivotmenima.

Ninčević: Rukomet se napokon vratio kući

“Rukomet se napokon vratio kući. Nestvarno. Mislim da je to zasluga izbornika koji je samozatajan”, kazao je Ivan Ninčević. Prisjetio se njihovog prvog susreta kad je izbonik rekao da imamo sjajnu mladu ekipu koju treba iskontolirati i stišati te s njima napraviti dobar posao.

“Dečki su napravili strašan, strašan posao, Danci su koplje iznad nas i dečki su morali šansu tražiti u malo grubljoj igri, što je sasvim normalno u rukometu”, dodao je.

“Ovakav doček, mislim da ne može nitko”, kako je rekao izbornik – osim nas ‘ludih Hrvata’ napraviti. Sport nas je napokon opet ujedinio, zaključio je.

Tucak: Bitno je da naši uspjesi budu motiv djeci da se bave sportom

Ivica Tucak je u svoje ime i ime vaterpolske reprezentacije čestitao rukomentašima na velikom rezultatu.”Da su Danci apsolutno bili bolja ekipa, to je bilo jasno već nakon desetak minuta utakmice. Moram biti iskren, pratim rukomet, zajedno s rukometnom reprezentacijom proveo sam 15 dana u Parizu, živjeli smo njihove i naše utakmice. Ali dugo, uistinu dugo, nisam vidio takve igrače. U svakom potezu imaju brzinu, agresivnost, pogled u jednu stranu, loptu u drugu. U ovom trenutku treba priznati da su bili definitivno bolja reprezentacija”, rekao je Tucak.

Govoreći o hrvatskom sportu općenito, istaknuo je ponos zbog sportskih uspjeha male nacije. Nevjerojatno je koliko smo postigli, a reakcije iz cijelog svijeta to potvrđuju, kazao je.

“Prvaci smo svijeta u vaterpolu, drugi u rukometu, treći u nogometu. To su momčadski sportovi, ali ne smijemo zaboraviti sjajnu sportašicu Zrinku Ljutić. Nemamo niti jednu ozbiljnu skijašku stazu, a ona pobjeđuje! Imamo i Barbaru Matić, braću Sinković, tenisače poput Mate Pavića i Donne Vekić. Teško je reći u čemu je tajna – je li to talent, stručnost trenera, ili jednostavno nepresušna glad za uspjehom”, kazao je Tucak.

Naglasio je kako smo mala zemlja sa skromnom infrastrukturom, a radimo izvanredne rezultate.

“Nadam se da će svi naši sportski uspjesi biti dodatni motiv našoj djeci da se bave sportom. Sport ne znači da će svi postati novi Ivano Balić, Duvnjak, Sukno ili Modrić, ali donosi radnu etiku, empatiju i pripadnost zajednici. To je najveći značaj ovih medalja, poručio je Tucak, naglašavajući važnost sporta za mlade i budućnost hrvatskog sporta.

Lulić: Hrvatski rukometaši znaju igrati, ali i slaviti kao prvaci!

Davor Lulić istaknuo je nevjerojatnu energiju i timski duh hrvatskih rukometaša nakon osvojenog srebra, prisjećajući se slavlja koje je počelo još na aerodromu u Oslu. Dodao je i kako su Norvežani pokazali gostoprimstvo, pomažući hrvatskim navijačima da dođu do ulaznica.

Naglasio je kako Hrvati ne samo da znaju pobjeđivati, već i slaviti uspjehe na prepoznatljiv način. Prisjetio se i Zrinke Ljutić i činjenice da je za tjedan dana u Zagrebu Svjetsko prvenstvo i da ona može postati svjetska prvakinja.

Sport i turizam – najveći promotori Hrvatske

Hrvatski sportaši ključni su ambasadori zemlje, a njihovi uspjesi idealna su prilika za promociju Hrvatske kao sportske i turističke destinacije, poručio je Dubravko Šimenc.

Sport i turizam dva su najveća hrvatska brenda. Ne postoji državna reprezentacija koja ne nosi logo hrvatskog turizma na svom dresu. Ove slike slavljenja uspjeha ponovno su obišle svijet – istaknuo je. Šimenc je naglasio važnost ulaganja u sportsku infrastrukturu i trenere.

“Hrvatska vlada najavila je veća ulaganja u sportsku infrastrukturu. Postoje rukometni i vaterpolski centri, ali potrebno ih je još. Zagreb će dobiti novi bazen kod Jaruna, Bjelovar će uskoro imati jedan od najljepših plivačkih centara u Europi. Infrastruktura je ključna, ali jednako važno je ulaganje u trenere”, rekao je.

“Medalja za baku Jagu, svetu obitelj, Kraljevu Sutjesku, Marka Perkovića Thompsona i Hrvatsku Domovinu!”

Važna poruka koju veliki sportaši ostavljaju mladima

Posebno ga je dirnula reakcija mladih na uspjehe sportaša. “Mali su plakali kada su vidjeli suze Domagoja Duvnjaka. To je poruka koju veliki sportaši ostavljaju mladima. I današnji pobjednici su nekad čekali dočeke svojih idola. Sport daje radnu etiku, pripadnost i motivira djecu da se uključe”, poručio je Šimenc.

Dodatno je istaknuo i važnost gostoprimstva Karlovca tijekom Svjetskog prvenstva.

“Važno je, a ne smije se zaboraviti i odabir hotela za smještaj hrvatske delegacije. Karlovac. To je mali hotel, dobro poznajem vlasnika i znam kako su ih prekrasno primili. Slika koja je otišla u svijet, trenutak kada je izbornik pustio suzu na dočeku i ispraćaju Karlovčana, nešto je što se ne zaboravlja. To do sada nismo vidjeli. Karlovac je grad sporta, no mlađe generacije to možda ne znaju. Zato tim ljudima u Karlovcu koji se bave sportom treba dati podršku”, zaključio je.

Ćavar: Imamo sportski gen, ali treba ulagati u infrastrukturu

Bivši hrvatski rukometaš Patrik Ćavar osvrnuo se na fenomen uspjeha hrvatskih sportaša i važnost ulaganja u sportsku infrastrukturu.

“Čuo sam to pitanje mnogo puta: kako vi Hrvati, tako mala zemlja, imate toliko vrhunskih sportaša? Moj odgovor je jednostavan – imamo sportski gen. Dudo je to sjajno objasnio, ali ako želimo biti još bolji u svim sportovima, moramo ulagati u infrastrukturu. To bi trebao biti ključni zadatak hrvatskih rukometnih saveza, institucija i vlade”, rekao je Ćavar.

Naglasio je važnost razvoja mladih igrača kroz domaću ligu. Hrvatska rukometna liga idealna je za mlade, talentirane igrače koji trebaju igrati 60 minuta i razvijati se. Moramo ponovno oživjeti nekadašnje rukometne centre – Metković, Split, Zamet, Medveščak, Bjelovar, Osijek. Reprezentacija mora crpiti talent iz domaće lige, istaknuo je.

Prisjetio se i atmosfere u domaćem rukometu tijekom 90-ih.

“U moje vrijeme igrali smo protiv Splita pred 5000 gledatelja. Domaća liga može biti spektakl i privući publiku. Ljubav Hrvata prema sportu nevjerojatno je narasla, što pokazuje i euforija nakon uspjeha rukometaša danas. I mi smo 1995. na Islandu bili u istoj situaciji – izgubili finale od Francuza i postali drugi na svijetu. Povratak u domovinu bio je jednako emotivan kao i danas”, zaključio je.

Ninčević: Infrastruktura ne prati uspjehe hrvatskog rukometa

“Sigurno imamo puno neotkrivenih talenata, ali naša infrastruktura uopće ne prati te uspjehe. Nakon svakog velikog prvenstva i osvojenog rezultata ponovno se pokreće pitanje rukometnog doma, ali od 2009. godine, kada smo igrali finale u Zagrebu, ništa se nije promijenilo”, rekao je Ivan Ninčević.

Posebno je istaknuo problem neadekvatnih uvjeta u nekim dijelovima Hrvatske.

“U Zadru, odakle dolazim, od 1999. godine ništa se nije promijenilo. Zimi je u dvorani minus pet stupnjeva, ljeti je neizdrživo zbog visokih temperatura. Planovi o rukometnom domu na Višnjiku su propali, a sada se najavljuje samo balon, što nije rješenje za hrvatski sport. Ovo se mora promijeniti jer mnoge sredine nemaju osnovne uvjete za rad i razvoj”, zaključio je.

Tucak o budućnosti mladih talenata

Izbornik hrvatske vaterpolske reprezentacije Ivica Tucak osvrnuo se na budućnost mladih talenata i tradiciju vaterpola u Hrvatskoj.

“Imamo bogatu tradiciju igranja vaterpola i naše klubove koji su nositelji kvalitete – Jug, Adriatic, Korčula, Primorje, svi s dugogodišnjom poviješću. Upravo smo ušli u novi olimpijski ciklus i već sam uključio petoricu, šestoricu mladih igrača koji su prošlog ljeta osvojili europsko zlato do 19 godina. Nema nikakve dileme da ćemo i dalje imati jaku reprezentaciju i da će hrvatski vaterpolo ostati u svjetskom vrhu”, rekao je Ivica Tucak.

Naglasio je koliko je sport nepredvidiv i kako jedna lopta može odlučiti put reprezentacije.

“Hrvatska je danas poslala veličanstvene slike u svijet, slike zajedništva, ljubavi prema domovini i sportu. Ali u sportu jedna lopta može odlučiti hoćeš li biti na vrhu ili pasti. Često znamo biti prekritični i koristiti metode koje druge zemlje ne koriste. Ja sam s reprezentacijom bio drugi na olimpijskim igrama i tada nisam osjećao potrebu za velikim slavljem jer nismo osvojili zlato”, kazao je Tucak.

Zaključio je kako je snaga sporta u njegovoj emociji i povezanosti s domovinom: “Sport donosi ljubav, energiju, emociju i ponos. Danas je Zagreb pokazao svijetu što znači biti dio ovog zajedništva – zaključio je Tucak.

Sport i emocije – neprocjenjiva povezanost

“Radim najljepši posao na svijetu – u društvu legendi na terenu i izvan njega. Više od 30 godina pratim najveće sportske događaje, a kada Hrvatska igra dobro, posao je još ljepši i lakši. Osjećaj zanosa koji smo imali 1995. i 1994. bio je nevjerojatan – završavao je rat, Hrvatska je bila nova država i taj naboj ostao je u nama do danas. Možda nije više isti intenzitet, ali emocija je uvijek prisutna”, kazao je Davor Lulić.

“Gdje ćete bolje nego izvještavati s finala svjetskih prvenstava u rukometu, nogometu, tenisu, Davis Cupu? No, postavlja se pitanje – koristimo li dovoljno te uspjehe? Obično ne. Pričat će se o rukometnom uspjehu par dana, ali hoće li niknuti nova dvorana? Velika istina je da često ne iskoristimo prilike kako bismo unaprijedili sportsku infrastrukturu. No, ono što je sigurno – navijači će uvijek ostati vjerni. I to je ono što sport čini neprocjenjivim”, zaključio je. (HRT)

You may also like

Verified by MonsterInsights