Američki potpredsjednik JD Vance u utorak je upozorio Europljane da bi njihova, kako je rekao, pretjerana regulacija umjetne inteligencije (AI) mogla ugušiti tehnologiju te je odbacio moderiranje sadržaja kao “autoritarnu cenzuru”.
Raspoloženje prema umjetnoj inteligenciji mijenja se kako tehnologija pušta korijenje – od brige za sigurnost do geopolitičke konkurencije, a zemlje se natječu kako bi stvorile novog AI giganta.
Vance, koji otvoreno promovira program “Amerika na prvom mjestu” administracije predsjednika Donalda Trumpa, kazao je da Sjedinjene Američke Države namjeravaju ostati dominantna sila u području AI-a i snažno se usprotivio znatno strožem regulatornom pristupu Europske unije.
“Vjerujemo da bi prekomjerna regulacija sektora AI-a mogla ubiti revolucionarnu industriju”, kazao je Vance na samitu o umjetnoj inteligenciji u Parizu.
“Veoma čvrsto smatramo da AI mora ostati oslobođena ideološke pristranosti te da američki AI neće biti kooptiran u alat za autoritarnu cenzuru”, dodao je.
Vance je rekao da snalaženje u europskim pravilima o privatnosti na internetu, poznatim po kratici GDPR, predstavlja beskonačne pravne troškove za manje tvrtke.
This administration will always focus on workers as we develop artificial intelligence technologies.
American workers deserve a seat at the table as we develop new policies that will lead to higher wages, safer communities, and more prosperity across our country. pic.twitter.com/FDTXRfpUkE
— Vice President JD Vance (@VP) February 11, 2025
Premda je američki potpredsjednik kazao da će SAD podržati američki AI, koji razvijaju velike kompanije, rekao je i da “će naši zakoni osigurati jednake tržišne uvjete za velike tehnološke kompanije, manje tehnološke kompanije i sve druge (tvrtke koje) razvijaju (tehnologiju)”.
Dodao je da bi svijet trebao biti skeptičan kada vladajući pozivaju na sigurnosnu regulativu koja bi mogla utvrditi njihov moćan položaj.
Hamas Trumpu: Prijetnje o “paklu” samo “kompliciraju stvari”
Europski zakonodavci su prošle godine odobrili Akt o umjetnoj inteligenciji, prvi sveobuhvatan set pravila za tehnologiju u svijetu.
Tehnološki divovi i neki glavni gradovi se zalažu za to da njegova provedba bude blaga.
Na prvi dan samita, njegov domaćin francuski predsjednik Emmanuel Macron je pozvao Europu da smanji regulaciju kako bi olakšala procvat AI-a na kontinentu nakon što je potez Trumpove administracije da ublaži restrikcije za AI otkrio koliko se strategije prema tehnologiji razlikuju u SAD-u, Kini i Europi.
Vance predvodi američku delegaciju na događaju gdje se predstavnici gotovo 100 zemalja, uključujući Kinu, Indiju i SAD, sastaju kako bi utvrdili mogu li se suprotstavljeni nacionalni interesi pomiriti. (Hina)