Božićna jelka u Zagrebu postala je najpooularnija jelka u Hrvatskoj no ne zbog poruka mira, ljubavi i zajedništva, na koje nas podsjeća vrijeme došašća, nego upravo suprotno – zbog provokacija koje dovode u pitanje smisao Domovinskog rata.
Bez razumijevanja i svijesti kako je upravo Domovinski rat doveo do toga da slobodno mogu izražavati svoje mišljenje, čak i nagrđujući svetost božićne jelke, Inicijativa mladih za ljudska prava danas je ponosno istakla svoje autorstvo nad skandaloznim porukama s jelke.
Njihove su poruke izazvale ogorčenje i bijes građana, no uslijedile su i zanimljive reakcije nekih političara koji su na zagrebačku božićnu jelku na Trgu bana Josipa Jelačića – objesili svoje kuglice s porukama.
Jedan od njih je Davor Dretar – Drele, član stranke Dom i nacionalno okupljanje.
“Nedavno smo vidjeli kako je tzv. građanska inicijativa putem ove božićne jelke poslala neke poruke. Večeras smo mi objesili svoje”, objavio je Dretar u videu na Facebook stranici stranke Dom i nacionalno okupljanje.
“Mi smo objesili svoje poruke koje imaju pravo, potpuno pravo pitati, ako oni žele znati – što je bilo ’91.”
“’91. su pod srpskim granatama i metcima ginule hrvatske majke i hrvatski sinovi. To je bilo ’91. Ako bilo što ne želite ili ne možete znati – dođite pa pitajte. Hrvati će vam rado odgovoriti”, izjavio je Drele u videu.
“Davor Dretar ukrasio je kartonskim kuglicama središnji božićni bor na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu. Na poleđini svake kuglice ispisane su poruke koje govore o razdoblju Domovinskog rata i stradanjima Hrvata nakon Drugog svjetskog rata. Osim toga, poruke upozoravaju na nove, nametnute istine i lažne ideologije koje pokušavaju preoblikovati povijest i ignorirati stvarne žrtve. Ovaj čin ima snažnu simboliku, pozivajući na očuvanje istine o hrvatskoj borbi za slobodu i neprihvaćanje falsificiranih narativa”, navodi se uz Dreletov video na stranici Doma i nacionalnog okupljanja.
Što su aktiviski Inicijative mladih za ljudska prava željeli postići ovim porukama?
“U skladu s misijom Inicijative mladih za ljudska prava, želja za poticanjem dijaloga, promišljanja i suočavanja s prošlošću stoji iza postavljanja kuglica na bor na glavnom zagrebačkom trgu. Naš rad stavlja naglasak na važnost preuzimanja odgovornosti za počinjene zločine, dijalog o “škakljivim” ili “kontroverznim” temama i pravdu kao temelje za dugoročno pomirenje, stabilnost regije i ojačavanje demokracije.
Postavljanje kuglica je aktivistička akcija koja je legitimni i dopušteni način aktivizma i izražavanja nezadovoljstva postojećim stanjem, pokretanja javne rasprave ili poticanja institucija na djelovanje.
Postavljanje kuglica je dio šire kampanje YIHR-a o oduzimanju odlikovanja osuđenim ratnim zločincima koja je započela prošli tjedan. Primjerice, prošli tjedan je tim Inicijative mladih za ljudska prava zalijepio plakate po zagrebačkim kvartovima koji se mogu pregledati putem ovog linka. Kampanja na društvenim mrežama također je započela prošli tjedan s objavom u kojoj svraćamo pozornost na činjenicu da osuđeni ratni zločinac Dario Kordić nosi ista državna odlikovanja kao talentirani sportaši u našoj nogometnoj reprezentaciji.
Podsjećamo, Dario Kordić je, između ostalog, osuđen za masovna kršenja ljudskih prava i ratni zločin u Ahmićima- u samo nekoliko sati, u Ahmićima su 16. travnja 1993. godine jedinice Hrvatskog vijeća obrane (HVO) ubile 116 civila bošnjačke nacionalnosti i praktično sravnile selo sa zemljom. Većina ubijenih bile su starije osobe, žene i djeca, a najmlađa žrtva je bila stara tek nekoliko mjeseci.
U Hrvatskom saboru oporba pokušava biti kreativna: Kuverta, plakati i Baukova križaljka
S obzirom na to da su predsjednički izbori 29. prosinca 2024. godine, namjera kampanje, pa tako i aktivističke akcije postavljanja kuglica, iskoristiti aktualni i specifični društveno-politički kontekst predizborne kampanje kako bismo otvorili pitanje prestanka dodjeljivanja i oduzimanja odlikovanja ratnim zločincima te informirali javnost u Republici Hrvatskoj o važnosti ove teme.
Smatramo da je nužno oduzimanje odlikovanja i priznanja osuđenim ratnim zločincima – na taj se način pokazuje spremnost na kritičko preispitivanje dosadašnje prakse odlikovanja – pa tako i odnosa prema ratnom nasljeđu te prihvaćanje sudskih presuda. Predsjedničke ovlasti nisu velike, ali odlikovanja i priznanja su bitan segment tih ovlasti te je nužno da javnost s njima bude upoznata.
Također smo na obljetnicu presude (29.11.2024.) Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) kojom su Jadranko Prlić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić, Bruno Stojić i Berislav Pušić pravomoćno osuđeni za počinjene ratne zločine na teritoriju BiH, izvele još jednu akciju kojom smo ukazale na dominantni odnos koji se sastoji od ignoriranja ili relativiziranja presudama MKSJ-a kojima je utvrđen međunarodni karakter rata u BiH, odgovornost državnog i vojnog vrha RH te ratni zločini (uključujući ubojstva, protupravna zatvaranja u logore na području BiH, progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, itd.). Svi oni osim Berislava Pušića, baš kao i Dario Kordić, imaju državna odlikovanja koja im je dodijelio tadašnji predsjednik Franjo Tuđman, a ista im nisu oduzeta nakon donesenih pravomoćnih presuda”, navode na svojoj mrežnoj stranici.
Tomašević nije financirao Udrugu
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević danas je odbacio optužbe da gradska vlast stoji iza postavljanja političkih poruka na veliki bor na Jelačićevu trgu istaknuvši da je to učinila Inicijativa mladih za ljudska prava. “Političke poruke nisu primjerene na božićnom drvcu”, dodao je.
Udruzi Zagrebački dragovoljci i branitelji Vukovara, koji su tražili da grad Zagreb prestane financirati tu udrugu, odgovorio je da im Grad Zagreb nije bio donator ni ove niti prošle godine, no dobili su sredstva od Vladinog Ureda za udruge. (HG)