„Vjerojatno se radi o napadu…Mi se nekoliko tjedana nakon napada u Aschaffenburgu moramo suočiti s novim napadom“, rekao je bavarski premijer Markus Soeder novinarima na mjestu događaja u središtu Muenchena, aludirajući na napad nožem prije nekoliko tjedana kada je jedan Afganistanac ubio dvije osobe.

Soeder (Kršćansko-socijalna unija CSU) je ponovio svoj zahtjev za „političkim djelovanjem“.

„U Njemačkoj se nešto mora promijeniti i to brzo. Ne možemo živjeti od napada do napada“, rekao je predsjednik CSU-a.

Bavarski ministar unutarnjih poslova Joachim Herrmann je rekao kako je vozač automobila koji se zaletio u prosvjed sindikalaca, 24-godišnji Afganistanac, podnositelj zahtjeva za azilom, koji je 2016. u jeku migrantske krize, vjerojatno preko tzv. Balkanske rute, stigao u Njemačku.

On je već dolazio u sukob s policijom zbog krađa i posjedovanja ilegalnih droga, a već je trebao biti protjeran iz Njemačke. Portal Spiegel Online navodi kako je osumnjičeni uoči napada na društvenim mrežama širio islamističke sadržaje.

Herrmann je rekao kako njegovo protjerivanje „nije bilo moguće“ ali nije naveo detalje.

Protjerivanja u Afganistan uglavnom se ne izvršavaju zbog nesuradnje vlasti u Kabulu.

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je, u prvoj reakciji na događaj u Muenchenu, kako osumnjičeni počinitelj „mora pod svaku cijenu napustiti zemlju“.

Vlasti ne smatraju da je ovaj napad povezan s Minhenskom sigurnosnom konferencijom koja počinje sutra i na kojoj se okupljaju svjetski državnici.

Događaj u Muenchenu će vjerojatno dodatno pooštriti raspravu o ograničenju migracija, koja prevladava predizbornom kampanjom za prijevremene parlamentarne izbore u Njemačkoj koji se održavaju 23. veljače.-hina