Devetnaest država članica EU-a, uključujući Hrvatsku zatražilo je od Europske investicijske banke (EIB) da pojača kreditiranje za projekte u području sigurnosti i obrane.
“U svjetlu sadašnjih sigurnosnih izazova s kojima se Europa suočava, uključujući i ruski agresivni rat protiv Ukrajine, ključno je da poduzmemo odlučne korake za jačanje obrambene spremnosti i sposobnosti Europe te njezine obrambene industrijske baze”, kaže se u zajedničkom pismu predsjedniku Europskog vijeća Antoniju Costi, poljskom premijeru Donaldu Tusku i predsjednici EIB-a Nadiji Calvino.
Pismo su potpisale Belgija, Finska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Rumunjska, Slovačka, Španjolska i Švedska.
Potpisnici traže da se revidira popis aktivnosti za koje EIB nema mandat za financiranje i da se razmotri mogućnost da izdaje zajedničke obveznice za obranu.
Ta financijska institucija EU-a po sadašnjim pravilima ne može financirati proizvodnju streljiva, oružja i vojne opreme i da bi se to promijenilo potrebna je potpora većine država članica.
Interes SAD-a za Grenland ne jenjava, kupnja otoka “nije šala”: Stigao je i odgovor iz Danske na izjave američkog državnog tajnika
EIB može financirati proizvode s dvojnom namjenom koji se koriste u civilne i vojne svrhe, poput satelita, dronova i radarskih sustava.
“Temeljito promijenjeno sigurnosno okruženje, koje na različite načine utječe na sve države članice, zahtijeva jačanje tehnološke i obrambene baze EU-a. Tu je također potrebna snažnija uloga EIB-a kako bismo riješili hitne potrebe za investicijama”, kaže se u pismu.
Calvino je u četvrtak je predstavila rezultate poslovanja u prošloj godini u kojoj je EIB udvostručio ulaganja u sigurnost i obranu.
“Očekujemo da ćemo ove godine ponovno udvostručiti investicije u obrambenu i sigurnosnu industriju EU-a na rekordnih dvije milijarde”, rekla je Calvino na konferenciji za novinare.
Na opetovana pitanja hoće li EIB znatnije povećati financiranje obrane i sigurnosti, budući da su najavljene dvije milijarde eura koliko ih se očekuje ove godine kap u moru s obzirom na potrebe, Calvino je rekla da EIB ispunjava svoj mandat, da je područje obrane i sigurnosti jedino u kojem je banka bila proaktivna.
“Međutim, mi smo Europska investicijska banka, nismo ministarstvo obrane”, istaknula je.
Prošle godine je 14 šefova država ili vlada zatražilo da se proširi mandat EIB-a kako bi mogao financirati ne samo proizvode dvojne namjene nego čisto vojne projekte, ali dosad u tome nije bilo pomaka.
Calvino je rekla da je EIB znatno proširila prihvatljiva ulaganja u projekte dvojne namjene, koji sada uključuju zaštitu granica, vojnu mobilnost, razminiranje i dekontaminaciju, svemir, kibernetičku sigurnost, opremu protiv ometanja, zaštitu morskog dna i kritične infrastrukture, istraživanje i razvoj te dronove.
EIB grupa je prošle godine investirala 89 milijardi eura, od čega 90 posto u EU-u. Još 14 milijardi eura uloženo je preko Europskog financijskog fonda koji je podružnica grupe specijaliziran za financiranje malih i srednjih poduzeća i startupova.
Većina novca išla je za investicije u energetsku sigurnost, zelenu tranziciju i ekološku održivost. (Hina)