“Dom je i dalje najopasnije mjesto za žene” pošto su 60 posto njih bile žrtve “supružnika ili drugih članova obitelji”, navodi se u  izvješću bečkog Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) i tijela UN-a za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women.

To znači da 140 žena biva ubijeno svakoga dana ili jedna svakih 10 minuta.

Fenomen “koji prelazi granice, pogađa sve društvene kategorije i dobne skupine”, pri čemu su Karibi, Srednja Amerika i Afrika najviše pogođene regije. Na američkom kontinentu i u Europi femicide uglavnom počini partner, dok su u ostatku svijeta najčešće u pitanju članovi obitelji.

Mnoge žrtve prijavile su fizičko, seksualno ili psihičko nasilje prije smrti, prema podacima dostupnim u određenim zemljama. “To sugerira da su se mnoga ubojstva mogla izbjeći”, naglašava izvješće, na primjer “sudskim mjerama zabrane”.

U regijama gdje je moguće utvrditi taj trend, stopa femicida je stagnirala ili tek neznatno opala od 2010. godine, pokazujući da je ovaj oblik nasilja “ukorijenjen u praksama i normama” i da ga je teško iskorijeniti, napominje UNODC koji je analizirao podatke prikupljene u 107 zemalja.

Unatoč naporima koji se poduzimaju u nekoliko zemalja, “femicidi su i dalje na alarmantnoj razini”, primjećuju autori.

Ali “to nije neizbježno”, prema riječima direktorice UN Women, Sime Bahousa, citirane u priopćenju za javnost, koja poziva zemlje da pooštre zakone.

VIDEO/ Fizički obračun u srbijanskom parlamentu: Oporba uz natpise “Ruke su vam krvave” traži odgovornost vlasti za nesreću na kolodvoru u Novom Sadu, oglasio se i Vučić

Kampanja Autonomne ženske kuće: U borbi protiv nasilja nad ženama potrebni svi

Autonomna ženska kuća Zagreb u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja prema ženama i 16 dana aktivizma pokreće kampanju „Potrebni su svi, a ne samo neki!“ kojom poziva na zajedničko djelovanje svih institucija i nevladinih organizacija u borbi protiv nasilja nad ženama.

Kampanja se provodi u okviru Tematske sustavne podrške koju financira Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, priopćeno je u ponedjeljak iz Autonomne ženske kuće Zagreb.

Ističu kako je unatoč tome što je Hrvatska potpisnica ključnih međunarodnih ugovora i konvencija vezanih uz zaštitu žena od nasilja i unatoč tome što je femicid uveden kao kazneno djelo u Kazneni zakon 2024., ove godine brutalno ubijeno16 žena.

Ovaj zastrašujući broj ubijenih žena jasno ukazuje na ozbiljan problem u provedbi zakona i nedostatak učinkovite suradnje među institucijama koje bi trebale štititi žene, kažu iz Autonomne ženske kuće Zagreb.

Stoga drže da su nužne izmjene u zakonodavstvu samo prvi korak, ali i uzaludan ukoliko ih ne prati implementacija na terenu.

“Pozivamo svaku/og suca/tkinju, policajca/ku, socijalnog/u radnika/cu, psihologa/inju, pravnika/cu, učitelja/icu, doktora/icu, odvjetnika/icu na zajedničko djelovanje u borbi protiv nasilja prema ženama”, naglašavaju.

Kampanjom „Potrebni su svi, a ne samo neki!“ žele potaknuti svijest o tome da je sigurna žena ona koja nije prepuštena sama sebi te da borba protiv nasilja prema ženama zahtijeva koordinirano djelovanje svih sektora – od institucija vlasti, pravosuđa, policije, socijalne skrbi, zdravstva, obrazovnih institucija pa sve do nevladinih organizacija.

“Nasilje prema ženama nije individualni problem žene, već ozbiljan društveni problem koji zahtijeva odgovornost i angažman svih institucija. Isključivo zajedničkim i koordiniranim djelovanjem svih nadležnih tijela može se postići stvarna promjena”, poručuju. (Hina)