Njemačka ostaje pri svojoj odluci da Ukrajini ne pošalje dalekometne projektile, rekao je glasnogovornik njemačke vlade u ponedjeljak, nakon što je Washington odlučio dozvoliti da se oružje američke proizvodnje upotrebljava za napade na ruskom teritoriju.
“Odluka kancelara (Olafa Scholza) ostaje nepromijenjena”, rekao je glasnogovornik na redovitoj tiskovnoj konferenciji u Berlinu.
Njemačka je drugi najveći donator vojne opreme za Ukrajinu nakon Sjedinjenih Američkih Država, no Scholz odbija Ukrajini poslati dalekometne njemačke projektile Taurus, zbog straha od eskalacije sukoba s Rusijom.
Mimohodom i polaganjem vijenaca u Škabrnji obilježena 33. obljetnica stradanja
Baerbock podržala američku dozvolu Ukrajini za upotrebu dalekometnih raketa
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock je izrazila odobravanje izvješća o tome da američki predsjednik Joe Biden dopušta Ukrajini korištenje američkih dalekometnih projektila protiv određenih ciljeva u Rusiji, piše u ponedjeljak njemačka agencija dpa.
Razgovarajući s njemačkim radijem rbb, Baerbock je podcrtala važnost toga da se Ukrajini omogući neutralizacija prijetnji na njihovom izvoru. “Ukrajinci ne bi trebali čekati da rakete prijeđu granicu, trebali bi moći izravno uništavati lansirna mjesta”, kazala je Baerbock, pozvavši se na načelo samoobrane.
Baerbock, iz redova njemačkih Zelenih, rekla je da je u ovom pitanju njena stranka suglasna s istočnoeuropskim partnerima kao i britanskom, francuskom i američkom vladom.
Socijaldemokratska partija njemačkog kancelara Olafa Scholza oklijeva Kijevu pružiti oružje koje bi ukrajinskim snagama omogućilo da napadaju ciljeve dublje u ruskom teritoriju.
Ministrica je naglasila jedinstvene izazove s kojima se suočava Ukrajina, čiji sustavi protuzračne obrane postaju neučinkoviti zbog blizine ruske granice i brzog djelovanja raketa.
Prema medijskim izvješćima, predsjednik Biden je Ukrajini odobrio korištenje projektila ATACMS za obranu vlastitih snaga, a naročito u ruskoj Kurskoj oblasti, koju su djelomično okupirali ukrajinski vojnici. Premda su Pentagon i američko vijeće za nacionalnu sigurnost odbili komentirati izvješća, nisu ih porekli. (Hina)