Nijekanjem krivnje 11-orice optuženika i razdvajanjem postupka za teško bolesnog Zorana Stojića, u utorak je na Županijskom sudu počelo suđenje skupini predvođenoj Lukom i Antom Galom koju terete da je na prodaji zlata vrijednog 630 milijuna kuna utajila 200 milijuna kuna (26,5 milijuna eura).
Uskok je podigao optužnicu protiv skupine u prosincu 2017. te je ona postala pravomoćna dvije godine kasnije. Optužnicom je izvorno bilo obuhvaćeno 15 okrivljenika, no dio njih se nagodio s tužiteljstvom, a neki od njih su u međuvremenu preminuli.
Uskok tereti Luku Galu i njegovog oca Antu da su od 2. svibnja 2014. do 7. travnja 2017. organizirali ostale optuženike te u Hrvatskoj i Italiji na crno kupovali predmete od zlata i drugih plemenitih kovina. Kupljene predmete prodavali su zatim tvrtkama u Italiji, a kupce su nalazili otac i sin Galo.
Da bi se prodaja odvijala nesmetano, u Hrvatskoj su osnovali tri trgovačka društva kojima su rukovodili drugi optuženici, preko kojih su tvrtkama u Italiji izdavali račune za isporučeno zlato.
Talijani su platili račune u ukupnoj vrijednosti od 630 milijuna kuna. No da bi se izbjeglo plaćanje poreza, optuženici su prema tvrdnjama Uskoka trošili 630 milijuna kuna kako bi fizičkim i pravnim osobama plaćali za robu i usluge koje nisu isporučene. Nakon što bi fiktivni računi bili plaćeni, optuženici su podizali novac te su ga u bankama i mjenjačnicama konvertirali u eure ili druge valute, nakon čega bi ih predavali ocu i sinu Gali.
Oduzeto zlato ukrao policijski načelnik
Prema pisanju medija, u aferi s pranjem novca neizravno se našla i rezidencija japanskog veleposlanika u zagrebačkim Remetama koju je tom veleposlanstvu iznajmio Ante Galo. Mediji su naveli i da je u višemilijunsko pranje novca umiješan i peruanski narkokartel koji je zaprijetio hrvatskim optuženicima da se riješi opranog novca koji bi ih mogao odati.
O tome je, pisali su mediji, policijskim istražiteljima krajem 2015. progovorio Igor Mikola, koji je tada izručen iz Perua, a koji sada služi kaznu u Lepoglavi. Mikola je u bijegu pred hrvatskim pravosuđem bio deset godina, a nakon što je pravomoćno osuđen na pet godina u slučaju Pakračka poljana.
Tijekom policijske akcije dvojica optuženika, Antonio i Pejo Ivić, uhićeni su na graničnom prijelazu u Slavonskom Brodu, a kod kojih je pronađeno 280.000 eura i dva kilograma zlata koji su u travnju 2016. ukradeni u sjedištu zagrebačke kriminalističke policije.
Za krađu tog zlata u veljači 2019. je na šest godina zatvora i povrat 3,3 milijuna kuna osuđen suspendirani policijski načelnik Željko Dolački. Njega je optužnica teretila da je, lažirajući provalu u policijski sef, ukrao dva kilograma zaplijenjenog zlata, oko 640.000 kuna i gotovo 290.000 eura koji nikada nisu pronađeni. – Hina.