Koncertom Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije i pijanista Konstantina Krasnitskog, pod ravnanjem francuskog dirigenta Pascala Rophéa, u Osijeku je u petak navečer (27. rujna 2024. godine) otvorena koncertna dvorana, prva u povijesti grada.
Dvorana nosi ime violinista i skladatelja Franje Krežme, velikog osječkog umjetnika druge polovice 19. stoljeća. Površinom od oko 1000 četvornih metara i s više od 400 sjedećih mjesta izgrađena je po najnovijim standardima i zahtjevima gradnje koncertnih dvorana.
Svečanosti otvorenja uz gradonačelnika Osijeka Ivana Radića nazočili su i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, ravnatelj Kulturnog centra Osijeka Ivan Kristijan Majić, saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović, državni tajnici Domagoj Mikulić i Dražena Vrselja te brojni drugi uzvanici.
Osječki gradonačelnik Ivan Radić ocijenio je ovo povijesnim trenutkom za grad Osijek istaknuvši kako će nova koncertna dvorana imati ključnu ulogu u oblikovanju kulturnog društvenog i ekonomskog života grada.
“Kroz ponudu sadržaja i podršku lokalnim umjetnicima bit će poluga za ekonomski razvoj, društvenu povezanost, obrazovanje te promociju identiteta našega grada. Jer glazba je univerzalni jezik koji razumiju svi, jezik koji povezuje, a upravo u ovoj dvorani će biti mjesto gdje će se tim jezikom govoriti, jasno i glasno. Ukupna vrijednost izvedenih radova je nešto više od 1,7 milijuna eura. Želim zahvaliti i arhitektu kao i izvođačima radova koji su izgradili ovaj predivan prostor. Hrast i jela, drvo koje nas okružuje nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. Želim da dvorana ponosno nosi ime najpoznatijeg osječkog umjetnika 19. stoljeća i da njegovo nasljeđe i talent inspiriraju nove generacije”, istaknuo je u svom govoru gradonačelnik Ivan Radić. Zahvalio je Vladi Republike Hrvatske, Ministarstvu kulture i medija te Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU koji su bili podrška u realizaciji projekta i osigurali sredstva za završetak dvorane.
Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić čestitao je gradonačelniku i njegovim suradnicima na realizaciji projekta, kao i Vladi Republike Hrvatske na sluhu za izgradnju dvorane.
Poptisano Pismo namjere o suradnji Osječko-baranjske županije i Hrvata u Republici Srpskoj
“Osječko-baranjska županija podržava sve kulturne stvari u našemu gradu i na istoku Hrvatske, a uvjeren sam da će i s ovom dvoranom biti uspješna. Neka u tom smjeru nastavimo i neka dvorana dugo generacija služi svim Osječanima, na ponos cijele Republike Hrvatske. Uživajmo večeras”, rekao je Miletić.
“Ova dvorana jedan je prostor, infrastruktura koja može biti lijepa sama po sebi. Ali njen značaj su svi oni koncerti koji će se ovdje slušati, festivali koji će ovdje započeti i po kojima će Osijek postati poznat, svi oni europski svjetski glazbenici koji će ovdje nastupati i koji će s lijepim sjećanjima odlaziti iz Osijeka kao što su i do sada, i s još ljepšim”, rekao je ravnatelj KC-a Ivan Kristijan Majić.
“Svi se večeras veselimo, sretni smo i ponosni. Mi smo, čim je gradonačelnik predložio da idemo u tu investiciju, odlučili da ćemo podržati Grad. Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo regionalnog razvoja financirali su završetak ove dvorane i evo, nakon Lisinskog dobili smo novu dvoranu, vrlo suvremeno opremljenu i s jako dobrom akustikom. Sve je bilo puno, koncert je bio sjajan, zaista se veselim. Veseli me što je rekao gradonačelnik da je gotovo rasprodana pretplata, tako da mislim da Osijek zaista kreće jednim potpuno novim putem kada govorimo o glazbi, s ovakvom dvoranom i sa svim što će se ovdje događati” rekla je nakon koncerta ministrica Nina Obuljen Koržinek istaknuvši kako su Gradu Osijeku omogućena i značajna financijska sredstva za pokretanje glazbenog ciklusa.
Program svečanog otvorenja dvorane traje dva dana. Program 27. rujna, kojim je ravnao francuski dirigent Pascal Rophe, obuhvatio je izvedbe 2. koncerta za klavir i orkestar u c-molu Sergeja Rahmanjinova, orkestralne suite “Žar ptica” Igora Stravinskog te “Scherzino” Franje Krežme. Dan nakon toga, vokalni ansambl Brevis je, uz djela Borisa Papandopula i Dalibora Bukvića, praizveo djela hrvatskih skladatelja Tomislava Uhlika i Brune Vlaheka te Davora Dedića, na temu Branka Mihaljevića, posvećene upravo ovome ansamblu i napisane u povodu svečanog otvorenja nove koncertne dvorane. OBŽ)