Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković objavio je u nedjelju u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, da šalju jasnu poruku da nasilje nema opravdanja i ne smije se tolerirati,
“Obilježavajući Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, šaljemo jasnu poruku da nasilje nema opravdanja i ne smije se tolerirati. Vlada Republike Hrvatske će nastaviti poduzimati mjere s ciljem sprječavanja nasilja nad ženama i nasilja u obitelji”, objavio je premijer Plenković na društvenoj mreži X u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Hrvatski sabor je prije 20 godina, 22. rujna proglasio Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na žrtve koje su na taj datum 1999. stradale kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a teško ranio zapisničarku Stanku Cvetković.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se s ciljem veće senzibilizacije javnosti jer podatci pokazuju da su samo u prvih šest mjeseci ove godine, od kada je uvedeno novo kazneno djelo, femicid, prijavljena čak četiri teška ubojstva žena.
Osijek: Održan “Dugi ženski marš” posvećen ženama žrtvama femicida
Osječka Udruga Adela obilježila je u nedjelju u Osijeku, na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, “Dugi ženski marš“ posvećen ženama žrtvama femicida, uz poruku da se nasilje i dalje događa te da je i dalje potrebna ženska borba protiv njega.
Iako se danas čini da je ženska borba okončana, u Hrvatskoj je ubijeno 12 žena, pravomoćno osuđeni ginekolozi mogu raditi u našim bolnicama a policija, nažalost, može zataškavati ubojstvo mlade djevojke, rekla je Ana Rajković Pejić na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića, odakle je marš krenuo.
Vidimo niz okolnosti koje nas podsjećaju na ne tako davna vremena, kada se nije sankcioniralo zlostavljanje u obitelji i nasilje nad ženama, dodala je. Stoga se “Dugim ženskim maršem“ želi poručiti da nasilje nad ženama traje i da je ženska borba još uvijek potrebna.
Hrvatska pri vrhu u EU po pušenju maloljetnika: Novi zakon zabranjuje grijane duhanske proizvode u zatvorenom
Sanja Kastratović naglasila je kako obilaskom osječkih institucija žele zatražiti da one budu u službi građanki i građana a ne u službi moćnika. “Tražimo da sustav profunkcionira kao što je to učinjeno nakon medijske buke oko slučaja osječkog ginekologa”, poručila je.
Marš je, uz istaknute brojne transparente, krenuo s Trga Ante Starčevića Kapucinskom ulicom te Europskom avenijom do Županijskog suda, gdje su ostavljene poruke i transparenti s cvijećem te pročitani zahtjev državnoj vlasti. Isto je učinjeno i ispred zgrade Policijske uprave osječko-baranjske na Trgu Lavoslava Ružičke.
Zatraženo je transparentno suđenje ubojici mlade Mihaele Berak te promjene u policiji kako bi se građani osjećali sigurno. Traže ostavke ravnateljstva i upravnog vijeća KBC Osijek jer su štitili ginekologa osuđenog za silovanje i zloupotrebljavali presumpciju nevinosti, kao i da prođu edukaciju o sprječavanju rodno utemeljenog nasilja.
Od Ministarstva zdravstva sudionici marša zatražili su da se preispita sposobnost Hrvatske liječničke komore za obavljanje povjerenih javnih dužnosti, a od Vlade da se ozbiljno pozabavi lakonskim odnosom institucija prema rodno utemeljenom nasilju.
“Nećemo šutjeti nakon nekoliko kozmetičkih izmjena zakona koje nitko neće provoditi”, poručila je Maja Celing Čelić. (Hina)