Premijer Andrej Plenković uputio je sućut u povodu smrti bivšeg muftije i predsjednika Mešihata Islamske zajednice Ševka-ef. Omerbašića u kojoj je istaknuo njegov doprinos u razvijanju kvalitetnog statusa Islamske zajednice u Hrvatskoj te priznanju Republike Hrvatske.
“Gospodin Omerbašić je svojim djelovanjem dao nemjerljiv doprinos u razvijanju kvalitetnog statusa Islamske zajednice u Hrvatskoj. Uvijek je bio spreman na iskren dijalog s ciljem poboljšanja položaja i prava muslimanskih vjernika u našoj zemlji”, navodi Plenković u sućuti.
Istaknuo je kako je Omerbašić često u svojim nastupima ponosno isticao da je Hrvatski sabor među prvima u Europi islamu priznao status tradicionalne religije.
“Posebno je značajan i njegov doprinos u priznanju Republike Hrvatske na čemu smo mu neizmjerno zahvalni. Pamtit ćemo i njegovu nesebičnu predanost koju je pokazao tijekom teškog razdoblja agresije na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, pomažući u zbrinjavanju izbjeglica i dostavljanju humanitarne pomoći”.
Održan dvodnevni stručno-znanstveni simpozij o kulturi sjećanja na Bleiburšku tragediju i Križni put
Plenković ističe kako će Omerbašić nedostajati svima koji su ga poznavali te da je njegovim odlaskom Hrvatska izgubila velikog čovjeka, intelektualca i prijatelja.
“U ovim tužnim trenucima upućujem u ime Vlade i u svoje osobno izraze iskrene sućuti i dubokog poštovanja obitelji i poznanicima gospodina Omerbašića, kao i predsjedniku Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftiji dr. Azizu Hasanoviću te svim muslimanskim vjernicima”, poručio je Plenković.
Bivši predsjednik Mešihata Islamske zajednice, muftija Ševko ef. Omerbašić umro je noćas nakon kratke bolesti, izvijestila je u četvrtak Islamska zajednica u Hrvatskoj.
Muftija Ševko ef. Omerbašić rođen je 9. lipnja 1945. godine u Ustikolini (Bosna i Hercegovina), kao prvo od četvero djece u obitelji. Od 1964. do 1969. godine bio je imam u Rudom i Ustikolini odakle odlazi na studij u Libiju. Na Sveučilištu u Bengaziju 1974. godine završio je Fakultet za arapski jezik i islamske znanosti.
Od svibnja 1975. pa do umirovljenja 2012. godine radi u Zagrebu gdje je obnašao dužnosti glavnog imama, a potom muftije i prvog predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj (do 1994. godine i za Sloveniju). Autor je brojnih članaka i knjiga te je sudionik brojnih znanstvenih simpozija, konferencija i susreta.
“Sigurno je da je trag koji je ostavio neizbrisiv i pamtit ćemo ga kao vođu na putu dobra, nepokolebljivog borca za prava i pravičnost, neumornog u pomaganju potrebitima”, rekli su u Islamskoj zajednici. (Hina)