Tijekom ove godine u Hrvatskoj je ubijeno 16 žena, upozoreno je na okruglom stolu “Sankcioniranje nasilja nad ženama – zakonska rješenja i praksa”, u utorak u Hrvatskom saboru.
“Do današnjeg dana u 2024. godini ubijeno je 16 žena od čega pet od bliskih muških osoba, a troje od njihovih sinova što je znatno veći podatak u odnosu na 2023. godinu kada je ubijeno devet žena, pet od njima bliskih muških partnerskih osoba”, rekla je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić.
Činjenica je da se svaki od tih slučajeva mogao spriječiti, da su institucije na vrijeme reagirale, percipirale eskalaciju nasilja i prevenirale najbrutalniji oblik nasilja, koji rezultira ubojstvom žene, naglasila je potpredsjednica Sabora Sabina Glasovac na okruglom stolu povodom obilježavanja kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, a koji je organizirala u suradnji sa Ženskom mrežom Hrvatske.
Sindikati traže 10 posto višu osnovicu; Piletić: Morat će preispitati zahtjeve
Svakih 15 minuta jedna žena u Hrvatskoj je izložena nasilju. To je surova hrvatska stvarnost i razlog zašto ovakvih okruglih stolova, inicijativa i dijaloga s ciljem uspostavljanja efikasnijeg sustava za borbu protiv nasilja nad ženama treba biti što više, navodi se u priopćenju nakon skupa koji je okupio stručnjakinje iz područja zaštite prava žena te predstavnice i predstavnike relevantnih institucija.
“Pravo na život bez nasilja je temeljno ljudsko pravo stoga je nedopustivo da se nasilje u obitelji tretira kao prometni prekršaj. Postojeći okvir na različite načine ne odgovara praksi i realitetu, prije svega tretirajući i dalje neke oblike nasilja nad ženama vrlo paušalno, poput prekršajne kazne za nepropisno parkiranje ili vožnju u tramvaju bez odgovarajuće karte. U tom smislu, bez pojednostavljivanja i banaliziranja, pred nama je i dalje jako dug put prevencije,” istaknula je izvršna direktorica Centra za ženske studije Dorotea Šušak.
“Mi, kao mreža organizacija koja direktno radi sa ženama žrtvama nasilja, smatramo da je potrebno nasilje nad ženama premjestiti u kaznenu sferu i tretirati ga kao ozbiljnu društvenu opasnost,” rekla je koordinatorica Ženske mreže Hrvatske Sanja Juras, dodavši da je nužno donijeti Nacionalnu strategiju borbe protiv nasilja nad ženama.
Strateški pristup nasilju, osim odgovarajućih sankcija, treba uključivati i odgovarajuće preventivne mehanizme uz neizbježne kontinuirane edukacije svih stručnjaka koji se bave žrtvama rodno uvjetovanog nasilja, navodi se u priopćenju. (Hina)