Ministar pravosuđa i uprave Damir Habijan (HDZ) istaknuo je kako ne može reći da je predugo trajao postupak protiv bivšeg ministra obrane Marija Banožića u slučaju nesreće koja se dogodila prije godinu dana te dodao da je sve bilo u zakonskom roku.

Habijan: Sve je u zakonskom roku

„Istraga je završena u onom roku koji je zakonom predviđen, pa i kraćem. Rješenje o istrazi je donijeto krajem prosinca prošle godine, u travnju je došlo pred optužno vijeće, odnosno podnijeta je optužnica, govorimo o roku koji je kraći od šest mjeseci, koliko je predviđeno zakonom trajanje same istrage. Tako da ne mogu reći da je predugo trajalo”, kazao je ministar.

Danas je optužnica potvrđena i sada slijedi redovni sudski postupak, dodao je i naglasio da kao ministar pravosuđa poštuje neovisnost i samostalnost pravosudnih tijela.

Najavio je i izmjene Zakona o kaznenom postupku, Uskoku i DORH-u oko kojih je formirana i radna skupina. “Ići ću za time da se određeni pravni instituti koje ja osobno, ali i članovi radne skupine, prepoznajemo kao kočnice i usporavanja cijelog kaznenog postupka, možda to treba izmijeniti i malo modernizirati da postupci budu brži”, rekao je.

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić (HDZ) kazao je da se “kao predstavnik izvršne vlasti ne bi miješao u rad pravosuđa” upitan smatra li on da je postupak predugo trajao. „Želim da ono bude neovisno, da postupa jednako prema svima, neovisno koju dužnost ima, moramo pred pravdom biti svi jednaki. Pozivam, i mislim da to nije utjecaj na pravosuđe, da prema svima postupa na jednak način”, poručio je.

Saša Đujić (SDP) ocijenio je da je podizanje optužnice trajalo predugo, što potkopava povjerenje građana u državu, sustav i pravosuđe jer je bilo puno kontradiktornih informacija od samog početka.

U svemu je najgore što obitelj poginulog Gorana Šarića cijelu godinu proživljava tu tragediju, a s obzirom na to kako naše pravosuđe djeluje, još dugo će to proživljavati, naglasio je. „Ovo sve šteti i Banožiću i nisam sudac da govorim tko je kriv, a tko nije, ali cijela situacija je mučna, a za to je najviše odgovorna država, Ministarstvo pravosuđa i institucije koje se time bave”, smatra Đujić.

Grmoja: Banožiću se izlazilo u susret

Nikola Grmoja (Most) je kazao da je pitanje je li to trebalo toliko trajati i nada se da će sada, nakon podizanja optužnice, pravosuđe biti učinkovitije i da će  pravosudni epilog biti bez odugovlačenja.

„Banožiću se tijekom cijele situacije izlazilo u susret, mnogi se pitaju zašto nije bio uhićen i zašto mu nije određen istražni pritvor, a bilo je nelogičnosti i oko uzimanja krvi kako bi se provelo alkotestiranje. A građane još boli želudac kako je Banožić optužio pokojnog Gorana Šarića da je prešao na drugu stranu i da je zapravo on odgovoran za nesreću”, kazao je.

Riječ je o mučnoj situaciji i nadam se da će pravosuđe odraditi svoje i da se neće trebati predugo čekati na epilog, poručio je.

Dalija Orešković (DOSIP) smatra da primjer Banožića pokazuje da imamo pravosuđe dvije brzine – jedna brzina je bila na primjeru albanske državljanke koja je pravomoćno osuđena, a nesreća je bila otprilike u isto vrijeme, a druga je na primjeru bivšeg ministra. Proces se kreće onoliko brzo ili sporo koliko u nekom trenutku HDZ-u odgovara, a ovdje im odgovara da sve ide vrlo sporo i da stvari padnu u zaborav, ustvrdila je.

Kao i Grmoja, pobrojala je sve situacije za koje smatra da je slučaj kontaminiran te naglasila da je bio čitav niz procesnih povreda koje mogu dovesti da u konačnici ovaj predmet završi na način koji nije jamstvo pravičnog suđenja. Naše je pravo da govorimo o lošem pravosuđu bez obzira na to što njegova obrana tvrdi da su ga pojedini političari svojim izjavama unaprijed osudili, zaključila je. – Hina.

Ustavni sud usvojio tužbu bivšeg ministra u vladi tzv. SAO Krajine: Predmet o zahtjevu za zastupničku mirovinu vraća se HZMO-u na ponovni postupak