U sadnji drveća sudjelovao je i osječki gradonačelnik Ivan Radić koji je rekao da se započelo sa sadnjom 1700 stabala čija je vrijednost vrijednosti 700.000 eura od čega je 80 posto bespovratnih sredstava iz Fonda za zaštitu okoliša.

“Sade se stabla johe i graba koja su autohtona, a po prvi puta se u Osijeku to radi prema europskim normama”, podsjetio je Radić i najavio kako će ove godine na području Grada ukupno biti posađeno  2.500 stabala.

“Za to je iz proračuna osigurano preko 2,5 milijuna eura što je značajno više nego što se ulagalo do 2021. godine, kada sam preuzeo vođenje Grada”, rekao je Radić i istaknuo kako se u cijelom njegovom mandatu planira zasaditi 6.000 stabala, što je petina fonda svih postojećih stabala u gradu.

Bačić: USKOK i DORH će jednako uspješno kao i EPPO provoditi istrage

Direktor Unikoma Igor Pandžić pojasnio je da na sadnji drveća radi pet ekipa s ukupno 51 djelatnikom koje vode urbani šumari ili arboristi.

“U sadnji koristimo i biootpad kojeg smo sami proizveli u našoj kompostani”, rekao je Pandžić.

Unikomova urbana šumarica Iva Matačić istaknula je da su grab i joha autohtona stabla i da su odabrani jer svojim izgledom ne smetaju gradskoj infrastrukturi, a otporni su na sol i vrućine.

“Prema europskim standardima sadnicama su osigurane i hidroforne mreže koje vežu vodu u sušnim razdobljima a pojačane su trihodermom i mikro organizmima koji će stablima poboljšati zacjeljivanje prilikom nekih oštećenja na korijenu”, naglasila je Matačić.

Sadnja stabala se provodi u okviru projekata ozelenjivanja urbanih površina – gradskih ulica i ozelenjavanja peri urbanih površina – prigradskih naselja za koje su Osijeku odobrena sredstva Fonda na Javnom pozivu za neposredno sufinanciranje provedbe mjera prilagodbe klimatskim promjenama u svrhu jačanja otpornosti urbanih sredina. (Hina)