Antimonopolski dužnosnici traže podneskom da Google također proda Android ako predloženi pravni lijekovi ne spriječe tehnološku tvrtku da koristi svoju kontrolu nad mobilnim operativnim sustavom u svoju korist.

Pozivanje na podjelu Googlea označava duboku promjenu politike regulatora američke vlade, koja je uglavnom ostavljala tehnološke divove na miru otkako prije dva desetljeća nisu uspjeli razbiti Microsoft.

Očekuje se da će Google dati svoje prijedloge u podnesku sljedećeg mjeseca, a obje strane će iznijeti svoj slučaj na saslušanju u travnju pred sucem Okružnog suda Amitom Mehtom.

Bez obzira na konačnu odluku suca Mehte, očekuje se da će se Google žaliti na presudu, odugovlačeći proces godinama i potencijalno ostavljajući konačnu riječ Vrhovnom sudu SAD-a.

Slučaj bi se također mogao biti preokrenut dolaskom novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću u siječnju. Njegova će uprava vjerojatno zamijeniti sadašnji tim zadužen za antimonopolski odjel u Ministarstvu pravosuđa. Novi bi tim mogao odlučiti nastaviti s predmetom, tražiti dogovor s Googleom ili potpuno odustati od slučaja.

Trump je nejasan u pogledu toga kako se nositi s Googleom i dominacijom velikih tehnoloških kompanija. Optužio je tražilicu za pristranost prema konzervativnom sadržaju, ali je također signalizirao da bi prisilna podjela tvrtke bila preveliki zahtjev.

Utvrđivanje načina ispravljanja Googleovih prijestupa sljedeća je faza značajnog antimonopolskog suđenja u kojem je sudac Mehta tvrtku u kolovozu proglasio monopolističkom. Google je odbacio ideju o podjeli tvrtke kao “radikalnu”.

Međunarodni kazneni sud izdao uhidbene naloge za Netanyahua, Gallanta i vođe Hamasa

Suđenje, koje je završilo prošle godine, pažljivo je ispitalo Googleove povjerljive ugovore s proizvođačima pametnih telefona, uključujući Apple. Ti poslovi uključuju značajna plaćanja kako bi se Googleova tražilica osigurala kao zadana opcija na preglednicima, iPhone uređajima i drugim uređajima. Sudac je utvrdio da je taj dogovor Googleu omogućio jedinstveni pristup korisničkim podacima, omogućujući mu da pretvori svoju tražilicu u globalno dominantnu platformu.

Prema presudi, Google je 2020. kontrolirao 90 posto američkog tržišta online pretraživanja, s još većim udjelom, 95 posto, na mobilnim uređajima. – Hina.

TOTALNA ESKALACIJA, PRIJETI LI TREĆI SVJETSKI RAT Rusi lansirali interkontinentalnu balističku raketu na Ukrajinu