“Aktivne mjere zapošljavanja su bitan trenutak naše politike u naših devet godina mandata. Upravo su one omogućile da je u Hrvatskoj danas 310 tisuća zaposlenih više u odnosu na 2016.”, rekao je Plenković.

U sklopu njih od 2016. do 2024. ukupno je utrošeno više od milijardu eura a neke od mjera koje su bile na raspolaganje poslodavcima koristile su 282.000 ljudi, među njima više 125.000 mladih.

Riječ je o devet područja mjera aktivne politike zapošljavanja koje se odnose na potpore za zapošljavanje, potpore za zapošljavanje osoba uključenih u program Posao plus, potpore za pripravništvo, za usavršavanje, samozapošljavanje, potpore za mobilnost radne snage, za osposobljavanje na radnom mjestu, potpore za javni rad te za zadržavanje radnih mjesta.

“Mi smo kao cilj u trećem mandatu ukazali da želimo 125 tisuća novih radnih mjesta, a samo u ovoj godini je 112 tisuća radnih mjesta. Kao što smo rekli – kreditni rejting “A” do kraja mandata, a ostvarili smo ga u prvih šest mjeseci. I ovdje smo vrlo blizu strateškom cilju Vlade”, naglasio je.

Najavio je da će u idućem razdoblju poseban fokus Vlade biti usmjeren na mlade, te je u tom kontekstu posebno izdvojio poreznu i stambenu politiku. “U Hrvatskoj je sada milijun i 702 tisuće osiguranika, a 90.076 nezaposlenih. Za nekoliko mjeseci, kako se približavamo sezoni, ponovno će broj zaposlenih rasti, a nezaposlenih padati”, naglasio je ministar rada mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.

Milanović optužio Ustavni sud za državni udar

Kad su u pitanju potpore za zapošljavanje, u njih je bilo uključeno skoro 50 tisuća ljudi, a izdvojeno 205 milijuna eura. Na konferenciji se čulo i da je danas tržište rada u Hrvatskoj drugačije nego prije deset godina te su velike potrebe za stranim radnicima, kojih je trenutno u Hrvatskoj oko 120 tisuća.

Ravnatelj Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje Ante Lončar kazao je da je danas tržište rada stabilno, imamo najveću stopu zaposlenosti, najmanju stopu nezaposlenosti, a prisutan je i stalni rast plaća i to prosječne, medijalne i minimalne plaće. – Hina.

Najnovija anketa potvrdila da je Domovinski pokret u ponoru, ali dno još nije dotakao