Novinarka Danka Derifaj protiv koje je u Splitu podignuta optužnica zbog narušavanja prava na dom, Članak 34. i Članak 48. Ustava Republike Hrvatske, te Članka 141. Kaznenog Zakona Republike Hrvatske, u objavi na društvenim mrežama brutalno je napala Marka Perkovića Thompsona navodeći imovinsko pravne odnose i njegov položaju u društvu. Novinarka se poziva na javni interes i obavljanje novinarskog posla, što joj niti je niti smije biti opravdanje za počinjenje teškog kaznenog dijela. Donosimo objavu Danke Derifaj, ali i članke Ustava i Zakona po kojima se novinarka tereti.
“Znam da sam nebitna dok predsjednik divlja, a premijer razbija stupiće. Ipak ću se osvrnuti na DORH-ovu optužnicu.
Veselim se prilici da na sudu dokažem kako sam radila novinarski posao isključivo u javnom interesu; a taj je kako moćan čovjek, blizak vlasti koristi svoju poziciju kako bi oduzimao tuđe i gradio nelegalne nekretnine.
Ovaj pravosudni nastavak i podizanje optužnice protiv mene, snimatelja i predstavnika suvlasnika krova na koji smo se popeli samo potvrđuje koliko je Marko Perković Thompson moćna osoba koja uspijeva instrumentalizirati Državno odvjetništvo u osvetničkom pohodu prema novinarki koja razotkriva široj javnosti kako on krši zakone RH i kako je u povlaštenom položaju u odnosu na ostale građanke i građane Republike Hrvatske.
Tragedija je tim veća jer on mase privlači na svoje koncerte upravo pričom kako voli svoju domovinu i tako zarađuje ogroman novac. Pri tom opetovano kršeći zakone te iste domovine. Naravno da mu smetam, “ napisala je Danka Derifaj na društvenoj mreži.
Ovo su ustavne i zakonske odredbe po kojima se tereti Danka Derifaj:
I. USTAV REPUBLIKE HRVATSKE
Članak 34.
“Dom je nepovrediv.
Samo se na zakonu utemeljenom i sudskom nalogu može provesti pretraga doma ili drugih prostorija. Stanar ima pravo da on ili njegov zastupnik i obvezatno dva svjedoka budu nazočni pri pretrazi doma ili drugih prostorija.
U skladu s uvjetima što ih propisuje zakon, redarstvene vlasti mogu i bez sudskog naloga ili privole stanara ući u dom ili druge prostorije i provesti pretragu bez nazočnosti svjedoka, ako je to nužno radi izvršenja naloga o uhićenju ili radi hvatanja počinitelja kaznenog djela odnosno radi otklanjanja ozbiljne i neposredne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega.
Pretraga radi pronalaženja ili osiguranja dokaza za koju se osnovano pretpostavlja da se nalaze u domu počinitelja kaznenog djela, može se poduzeti samo u nazočnosti svjedoka.”
Članak 48.
“Jamči se pravo vlasništva.
Vlasništvo obvezuje. Nositelji prava vlasništva i njihovi korisnici dužni su pridonositi općem dobru. Strana osoba može stjecati pravo vlasništva uz uvjete propisane zakonom. Jamči se pravo nasljeđivanja.”
II. KAZNENI ZAKON REPUBLIKE HRVATSKE
Članak 141. (Narušavanje nepovredivosti doma i poslovnog prostora)
“(1) Tko neovlašteno prodre u tuđi dom ili zatvoreni ili ograđeni prostor koji pripada tom domu ili u poslovni prostor ili se na zahtjev ovlaštene osobe iz njih ne udalji,
kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Ako kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili javne ovlasti,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(3) Pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka je kažnjiv.”
Potvrđena optužnica u slučaju Thompsonove terase: Danka Derifaj ide na sud
