Komisija za imena ulica i trgova nedavno je odlučila da se postavi spomen- ploča posvećena makedonskom vojniku Sašku Gešovskom na zgradi Banovine na kojoj bi trebao biti dvojezični natpis – hrvatski na latinici i makedonski na ćirilici, a Gradsko vijeće treba potvrditi takvu odluku da bi ona bila valjana.

Takva odluka Komisije za imena ulica i trgova izazvala je oštro protivljenje splitskih braniteljskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, kao i Torcide, koji smatraju nedopustivim da se postavi spomen- ploča pripadniku agresorske vojske JNA.

Danas nećemo odlučivati o postavljanju spomen- ploče Gešovskom te ćemo to staviti na dnevni red na nekoj od budućih sjednica Gradskog vijeća Splita“, rekao je Puljak novinarima prije početka sjednice Gradskog vijeća na kojoj su se danas splitski vijećnici okupili nakon dvomjesečne pauze.

Na sjednici su vijećnici HGS-a i HDZ-a pitali Puljka koliko dugo namjerava “glumiti hrabrost” da će spomen-ploču postaviti nakon lokalnih izbora odnosno je li osobno za njezino postavljanje, na što je Puljak kazao da će dobiti pismeni odgovor.

Također, pokazao je fotografiju s naslovom iz “Slobodne Dalmacije” iz srpnja 2022. gdje je navedena tadašnja izjava bivšeg HDZ-ovog kandidata za gradonačelnika Zorana Đogaša kako spomenik Gešovskom treba podržati. Na fotografiji premijer Andrej Plenković i Đogaš otkrivaju ploču počasnog konzulata Ukrajine, s natpisom na ćirilici.

Na to je reagirao Đogaš rekavši Puljku da izdvaja njegove riječi izvan konteksta, no nije mu dopušteno da se javi za riječ.

Budući da prema poslovniku nije dobio priliku odgovoriti gradonačelniku, Đogaš je kasnije, izvan vijećnice, izjavio novinarima da “Puljak manipulira njegovom izjavom” i da nije ispravno objasnio kontekst prijedloga te da kao svjedok zbivanja (prosvjeda) na Rivi smatra da se taj događaj, u kojem je nesretno stradao Gešovski, “mora obilježiti na odgovarajući način“.

Predsjednik splitskog HDZ-a Tomislav Šuta je novinarima rekao da je ta stranka protiv spomen- ploče vojniku JNA koja je izvršila agresiju na Hrvatsku i da takva zamisao “stvara ogromne podjele u društvu”. Smatra i da je Puljak danas izbjegao odlučivanje o tome zbog skorašnjeg obilježavanja žrtava Vukovara i Škabrnje.

Jedina ploča koja zaslužuje biti na zgradi Banovine, ploča je velikog prosvjeda Splićana protiv JNA agresora, i to na latinici, odnosno službenom pismu u Hrvatskoj“, poručio je Šuta. – Hina.

Slijedi li novi postupak pred Ustavnim sudom: HZMO ponovno odbio zahtjev Grabundžije za zastupničkom mirovinom