Općina Velenje izvijestila je da je noću netko oštetio kip Josipa Broza Tita na Titovu trgu, skidajući mu glavu.
“Štetu na kipu sanirat ćemo što je prije moguće i vratiti ga u prvobitno stanje”, priopćili su iz općine, osuđujući vandalizam. “U našem gradu nema mjesta napadima na kulturnu i povijesnu baštinu”, dodali su.
Dekapitiranje nije prošao nezapaženo. Slovenska policija pokrenula je intenzivnu potragu i ubrzo dobila dojavu građanina koji je primijetio muškarca kako u blizini Glazbene škole Velenje u automobil Škoda Kodiaq utovara veliki metalni predmet.
Policija je brzo stigla na mjesto događaja i zaustavila 49-godišnjeg vozača. U prtljažniku njegovog automobila pronađena je brončana glava kipa Tita, čija visina premašuje šest metara.
Vozač, koji dolazi iz okolice Velenja, imao je na vozilu dvije različite hrvatske registarske pločice. Odmah je uhićen, a sumnjiči ga se za oštećenje ili uništenje predmeta od posebnog kulturnog značaja.
Spomenik Titu – najveći na svijetu
Kip Josipa Broza Tita u Velenju izradio je kipar Antun Augustinčić uz pomoć akademskih kipara Vladimira Herljevića i Ivana Pavića, po narudžbi Općinske skupštine Velenja.
Spomenik je otkriven 25. lipnja 1977. godine, povodom 40. obljetnice Titova dolaska na čelo Komunističke partije Jugoslavije, 40. obljetnice osnivanja Komunističke partije Slovenije i Titova 85. rođendana. Prema izvješćima, riječ je o najvećem spomeniku Josipu Brozu Titu na svijetu, prenosi N1Slovenija.

